کربلای9

عملیات کربلای 9

عمليات‌ كربلاي‌ 9 در تاريخ‌ 66/1/20 با رمز مبارك‌ "يا مهدي‌ (عج)ادركني " و با هدف‌ آزاد سازي‌ ارتفاعات‌ منطقه‌ ، در منطقه‌ عملياتي قصر شيرين‌ توسط نيروي‌ زميني ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي ايران‌ بوقوع‌ پيوست‌ و در نتيجه‌ ارتفاعات‌ ، 542 و پاسگاه‌ مرزي‌ باباهادي‌ آزاد شدند.
از جمله‌ يگانهاي‌ منهدم‌ شده‌ دشمن‌ ميتوان‌ گردانهاي‌ 3 ،1 و 4 از تيپ‌ كماندويي سپاه‌ دوم‌ و گردان‌ 4 نيروي‌ مخصوص‌ از تيپ‌ 3 را نام‌ برد .همچنين‌ تعداد زيادي‌ خمپاره‌ انداز ، تير بار ،جنگ‌ افزار انفرادي‌ و مقدار زيادي‌ مهمات‌ نيز به‌ غنيمت‌ گ‌رفته‌ شد و 1800 نفر از بعثيان‌ نيز به‌ هلاكت‌ رسيدند و 55 نفر آنان‌ به‌ اسارت‌ نيروهاي‌ اسلام‌ در آمدند.
درحالي كه‌ منطقه‌ شلمچه‌ شاهد درگ‌يري‌ و پيروزي‌ رزمندگ‌ان‌ اسلام‌ است‌ ،جبهه‌ جديدي‌ در غرب‌ عليه‌ نيروهاي‌ عراق‌ گ‌شوده‌ مي شود .رزمندگ‌ان‌ نيروي‌ زميني ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي ايران‌ ، دشمن‌ را در تنگه‌ باباهادي‌ مورد حمله‌ قرار مي دهند و باعبور از تله‌ هاي‌ انفجاري‌ و ميدانهاي‌ مين‌ به‌ دشمن‌ يورش‌ مي برند و پس‌ از نبردي‌ جانانه‌ و كم‌ نظير در مدت‌ 3 ساعت‌ ، تنگه‌ مهم‌ باباهادي‌ را واقع‌ در منطقه‌ پيشگاه‌ به‌ تصرف‌ خود در مي آورند و باقيمانده‌ نيروهاي‌ عراق‌ را وادار به‌ فرار مي كنند.
فرماندهان‌ بعثي به‌ خاطر حساسيت‌ منطقه‌ ، نيروهاي‌ پراكنده‌ را به‌ سرعت‌ جمع‌ آوري‌ واقدام‌ به‌ انجام‌ ده‌ پاتك‌ مي كنند كه‌ قواي‌ اسلام‌ با مقاومت‌ جانانه‌ همه‌ پاتكها را سركوب‌ كرده‌ و دشمن‌ بعثي بدون‌ گ‌رفتن‌ كمترين‌ نتيجه‌ اي‌ به‌ عقب‌ رانده‌ مي شود.
در جريان‌ دفع‌ اين‌ پاتكها 15 ،دستگاه‌ تانك‌ 35 ، دستگاه‌ نفربر 5 ، خودرو ،چندين‌ انبار مهمات‌ و دو آتشبار دشمن‌ منهدم‌ شده‌ و مقادير قابل‌ توجهي سلاح‌ و مهمات‌ آنها نيز به‌ غنيمت‌ رزمندگا‌ن‌ در مي آيد.

در عملیات محدود «کربلای 9» بیش از 2 هزار و 500 نیروی عراقی توسط رزمندگان اسلام به هلاکت رسیدند و همه اهداف از پیش تعیین‌شده از اجرای این عملیات تأمین شد.
در منطقه عمومی سرپل ذهاب در شمال غربی کوه قراویز یک عملیات محدود یک روزه توسط نیروهای خودی انجام گرفت و با توجه به محدودیت زمان و مکان، این عملیات دستاوردهای قابل توجهی به همراه داشت.
این عملیات ساعت یک بامداد مورخ 20 فروردین 1366 با رمز «یا مهدی اردکنی (عج)» با حمله رزمندگان تیپ 3 لشگر 81 زرهی کرمانشاه آغاز شد؛ سرعت عمل مناسب همراه با غافلگیری را می‌توان از عوامل اصلی پیروزی در این عملیات محدود نام برد.

این عملیات با هدف تصرف ارتفاع 542 و ارتفاع تبری در منطقه عمومی سرپل ذهاب اجرا شد.
پایگاه رزمی کرمانشاه برابر امریه ستاد هوانیروز با اختصاص قس